כנס עולמות 2016

עת קציר

מאת: רותם ברוכין

קינמון צנפה שוב, והנרי הכיר את סוסתו מספיק כדי לזהות את סימני העייפות. הוא רצה להמשיך בפיזור זרעי החיטה, אבל לא היה טעם להתיש את החיה האומללה. הוא יוכל להשלים את הסיבוב עם אחד הסוסים האחרים מאוחר יותר. הוא שחרר מעט את המושכות, והסוסה קיפלה בהקלה את כנפי החיטה הזהובות שלה והחלה לדאות מטה. כעבור רגע חלפו דרך הענן, ושדות החיטה התגלו מול עיניהם במלוא תפארתם, חרושים ומסודרים ומלאים בזרעים קטנטנים, מוכנים להשקייה ולנביטה. הנרי טפח על צווארה של קינמון. האיכרים האחרים לגלגו על ההשקעה שלו בחיטת פלי, אבל אף אחד מהם לא היה מסוגל לזרוע את השדות שלו תוך שעה בעזרת סוסה אחת בלבד. הזריעה היתה יעילה כל כך, שהנרי חסך מספיק כסף כדי שיוכל לתכנן רכישת חלקה חדשה לזריעה בעונה הבאה. הוא העביר את ידו על גבה של קינמון, בין כנפי החיטה. אפילו מקרוב, האניצים שהרכיבו את הכנפיים דמו לנוצות. ראשי השיבולים הרכים, העגולים, נעו בקלות ובטבעיות עם תנועתה של קינמון. מדי פעם, התנתק אחד הגבעולים תוך כדי מעוף, אבל הנרי ידע שהכנפיים היו יכולות להחזיק עוד שעות ארוכות, אם היה בכך צורך.

קינמון צהלה, והנרי מצמץ וכיווץ את עיניו, מנסה לראות מה הקפיץ את הסוסה. בקצה השדה, ליד האסם, עמדו אנשים קטנים. ילדים.

הנרי שרק ומשך במושכות, וקינמון צנפה ודאתה מטה, כנפיה נפרשות למלוא אורכן. פרחחים מהכפר הסמוך נהגו להגיע לשדות כל כמה שבועות. הם היו אורבים ומחכים עד שהנרי היה לוקח את העגלה לכמה שעות, או ממריא עם אחד הסוסים, ומנצלים את ההזדמנות כדי לגנוב כמה מהאלומות יקרות הערך. הנזק הכספי שנגרם היה זניח, אבל אנשי הכפר, שהתייחסו בחשדנות לגידולי החיטה המודרניים, נטרו טינה דווקא להנרי כשהילדים הטיפשים לא טחנו את החיטה כראוי וחוללו אסונות בכפר. אחד מהם ניסה ליצור סירה מחיטת פלי וכמעט הטביע את עצמו ואת חבריו.

הנרי משך מעט במושכות, וקינמון הנמיכה וטסה ישירות מעל ראשיהם של שלושת הילדים. להפתעתו, הם לא ברחו, אלא השתופפו והצטנפו יחד, מבועתים. דקירת אשמה חלפה בליבו של הנרי. הוא התכוון רק להבהיל אותם, לא להטיל בהם אימה. הוא משך שוב במושכות, וקינמון נחתה בקלילות במרחק מה מהילדים. הנרי ירד מגבה והעביר את ידו בין שתי כתפיה, מקפיד לגעת בבסיס הכנפיים. כנפי החיטה התפרקו מיד לאניצים דקים, וצנחו סביבה על הארץ. קינמון ניערה מעליה את מה שנותר. הנרי יאסוף את הכל בהמשך. היה חבל לאבד חיטת פלי שכבר נקצרה ועובדה.

הילדים עמדו צמודים לקיר האסם ולרגליהם ערימה קטנה מאלומות החיטה שלו. הנרי התקרב אליהם בזהירות. כעת, מקרוב, ראה שלא היו אלו ילדים מהכפר. הוא לא הכיר את פניהם. הם היו שלושה: נערה בתחילת שנות העשרה, ושני ילדים קטנים יותר. הם היו רזים, פניהם היו מלוכלכות, ולבושם נראה קל מדי ובלוי. רגליהם היו יחפות. לעזאזל. הנרי העביר יד בזקנו. ילדים קבצנים היו מראה שכיח בלונדון, אבל הוא מעולם לא נתקל בהם באזורים הכפריים האלו. כמו ילדי העיר העניים, גם פניהם הרזות ועיניהם השקועות של הילדים האלו צבטו את ליבו. "סליחה," אמר לבסוף. "לא התכוונתי להבהיל אתכם."

"סלח לנו, אדון," אמרה הנערה בלחש. "בבקשה, אל תקרא לשוטרים. רק היינו רעבים."

"אני לא אקרא לשוטרים," אמר הנרי, קולו רך. "אבל לא תוכלו לאכול את החיטה הזו."

פניה של הנערה לבשו הבעת ייאוש. "בבקשה, אדון, תן לנו רק קצת. בשביל האחים שלי."

"לא, לא התכוונתי…" הוא נאנח והעביר שוב את ידו בזקנו. "זה לא שדה רגיל. זו חיטת פלי. היא לא נועדה ל… מאכל."

"זו חיטה," אמר אחד הילדים, ידו עדיין אוחזת באלומה קטנה. "למה היא נועדה אם לא למאכל?"

"ג'ורג'," נזפה בו הנערה. "מספיק. האדון לא חייב לנו הסברים. תודה שאתה לא מסגיר אותנו, אדון. אנחנו נלך. בואו-"
"רגע," אמר הנרי. "יש לי בקתת עבודה ממש בקצה השדה. שם, אתם רואים? יש לי לחם, וחריץ גבינה גדול, ושמנת, וסוכר."

שלושתם בהו בו כאיילות מבוהלות. "תודה, אדון," אמרה הנערה. "אבל לא נטריח אותך-"

"הבטחתי שלא אקרא לשוטרים, נכון?" הנרי חייך אליה. "בואו. אתם נראים כאילו מזמן לא זכיתם לארוחה הגונה. אם תרצו, אספר לכם על חיטת הפלי כשנאכל."

הנערה הביטה בשני אחיה. הנרי ראה את השיחה הדוממת מתנהלת ביניהם. פניהם הביעו חשש, תקווה, חשדנות ותהיה. לבסוף, הנערה סובבה שוב את ראשה אל הנרי ואמרה, "נשמח מאוד לקבל את הצעתך הנדיבה, אדון. אני גרייס. אלו ג'ורג' וצ'רלי."

ג'ורג' הרכין את ראשו לעבר הנרי, וצ'רלי, הקטן מכולם, חייך אליו. הנרי ראה ששתי שיניו הקדמיות עוד לא סיימו לצמוח.

"ואני מר קרפנטר…" הנרי הביט בילדים והחליט לוותר על כללי הנימוס המקובלים. "כלומר, הנרי. מה דעתכם לעלות על קינמון? אתם קלים מאוד והיא יכולה לשאת את משקלכם, ולא הייתי רוצה שהחיטה תדקור את הרגליים שלכם בדרך לבקתה."

ג'ורג' וצ'רלי קיבלו בשמחה את הצעתו, אבל גרייס חסמה את דרכם, ועיניה הנבונות מגילה הביטו בהנרי, מכווצות. "היו לה כנפיים, קודם," אמרה. "כנפיים עשויות מחיטה."

הנרי הנהן. "בשביל הזריעה. אבל פירקתי אותן. קינמון לא יכולה לגדל כנפיים בלי אלומות חיטה חדשות."
גרייס התרצתה ונעה לאחור, והנרי הרים את ג'ורג' וצ'רלי בקלות על גבה של קינמון. הם היו קלים מדי, קלים יותר מערימות החיטה שהיה נושא אל העגלה. ליבו נצבט שוב. הוא הסתובב כדי לעזור לגרייס לטפס, אבל היא נדה בראשה.

"אני מעדיפה ללכת," אמרה.

הנרי הביט בכפות רגליה הקטנטנות, ובנעליו שלו, והבין שאין טעם להציע לה אותן. הוא החל ללכת באיטיות, מוביל את מושכות הסוסה. הילדים צחקו, נהנים מהרכיבה. גרייס פסעה מהר ממנו, והנרי הבין שכפות רגליה היו חזקות ועורה קשה. היא היתה רגילה להליכה בלי נעליים.

"אף פעם לא ראיתי סוסה עם כנפיים," אמרה גרייס.

הנרי לא הופתע. חיטת הפלי עדיין היתה נדירה, ואיכרים רבים עיבדו אותה למטרות המבוקשות והשימושיות, ולא חשבו לנצל חלק ממנה כדי להקל ולשפר את עבודת הגידול עצמה. אבל הוא לא עמד לנאום לילדים על עלויות אחזקת וגידול סוסים או שכירת עובדים בעונת הקציר. "אפשר לעשות הרבה דברים מופלאים עם חיטת פלי," אמר. "אפשר לעבד אותה כדי שתהפוך לכנפיים על גבו של בעל חיים, או כדי שהזרעים שלה יתפזרו במרווחים שווים בשדות, או כדי שתשמש מבנה קבע, כמו הבקתה שלי-"

"או כמו ספינת האוויר של הקוצרים," אמר צ'רלי, הבעה של חשיבות עצמית על פניו, כילד שהצליח לבטא נכונה את שמה המלא של מלכת אנגליה.

כתפיה של גרייס התקשחו. "אל תדבר על הקוצרים, צ'רלי. כבר אמרתי לך."

הנרי הביט בדרך בה קיבעה את גופה, כאילו ציפתה למהלומה. איש לא ידע הרבה על הקוצרים, הפיראטים הקטלניים שנעו בשמיים בספינת האוויר המבעיתה שלהם. הנרי ידע שצבאות הוד מלכותה כילו משאבים רבים במלחמה בהם. בשנים האחרונות, לפחות, נראה היה שהמאמצים נשאו פרי: הקוצרים לא תקפו עוד אחוזות עשירות כבעבר, ובעיקר פשטו על חוות גדולות בדרום ובצפון הממלכה כדי לגנוב את חיטת הפלי יקרת הערך. אמהות עדיין איימו על ילדים סוררים שאם לא יתנהגו יפה, הקוצרים יבואו לקחת אותם, ובאופן טבעי, ילדים שגדלו מעט הפסיקו להאמין שהקוצרים הם יותר מאשר מעשייה. גרייס, כך נראה, ידעה את האמת.

הנרי טפח על צווארה של קינמון. הסוסה ענתה בצניפה שהעידה, כפי שקיווה, שהתאוששה מהמעוף הארוך. "אתם רוצים לדהור איתה קצת, ילדים?" שאל.

"באמת?" ג'ורג' הרים את ראשו, ולראשונה חייך אל הנרי.

הנרי צחק והנהן. הוא טפח על אחוריה של הסוסה, והיא פתחה בטפיפה קלה. "הדלת של הבקתה פתוחה," קרא בעקבותיהם. "יש קוביות סוכר בצנצנת על השולחן."

קינמון דהרה הלאה. גרייס המשיכה ללכת לצד הנרי. "תודה לך, אדון," אמרה. "מעטים האנשים שיהיו חביבים אל ילדים נוודים."

כאב דקר שוב בחזהו של הנרי. "את והאחים שלך לבדכם?"

"לא לבדנו. יש עוד ילדים."

הנרי מצמץ. "התכוונתי… אם יש מבוגר שדואג לכם."

גרייס הסיטה את השיער המלוכלך שהסתיר את פניה. עיניה הנבונות הביטו בו כמו קוראות תיגר. "אני דואגת להם."
"כמה ילדים?" שאל הנרי.

"זה משתנה." גרייס משכה בכתפיה. "הם באים והולכים."

הנרי בחן אותה, מסתיר את ההפתעה מאחורי זקנו העבה. גרייס נראתה כאילו היא בקושי מסוגלת לטפל בעצמה, ודאי שלא בחבורת שלמה של ילדים קטנים. "וככה אתם חיים? גונבים משדות?"

היא משכה בכתפיה. "אני עושה את זה מגיל צעיר מאוד. אף אחד לא תופס אותנו. אנחנו מקפידים להמשיך לנוע הלאה."

"בת כמה היית כשהקוצרים לקחו אותך?"

ראשה של גרייס הסתובב בבת אחת, ועיניה הצטמצמו שוב. "מה?"

"הקוצרים לא לוקחים ילדים גדולים," הנרי המשיך, קולו עדין. "בוודאי היית בת חמש לכל היותר."

גרייס נשפה, והקווים החדים והזוויתיים של גופה כאילו נעשו רכים יותר. "אין לי מושג בת כמה הייתי. צעירה מכדי לדעת את הגיל שלי, כנראה. אני זוכרת דברים קטנים. את הכריות במיטה שלי, את הוילונות השקופים למחצה על החלונות, את ריח הסינר של המטפלת…"

"היית בת למשפחה אצילה?" הנרי שאל, אבל כבר ראה את התשובה ברגע שחיפש אותה – בחינניות של תנועותיה, במבנה פניה, האף הישר והגאה, אפילו באנגלית הטובה להפליא שלה, טובה בהרבה משל ג'ורג' וצ'רלי. הנרי כבר ניחש שהם לא היו אחיה הביולוגיים. "חשבתי שהקוצרים לוקחים רק ילדי איכרים דלי אמצעים."

"הם התכוונו לדרוש כופר מהמשפחה שלי," גרייס אמרה. קולה היה קר. "אבל אמא שלי ידעה שהקוצרים יוצאים לפשיטות באיזורי הכפר. היא העסיקה עשרות שומרים חמושים כדי שיגנו על האחוזה שלנו. הקוצרים הרגו את כולם."
הנרי בהה בה, פניו מחווירות, אבל גרייס הביטה ישירות לפנים, הבעתה קפואה. "הם ירדו לחדר שלי בסופה של זהב. הבנתי שזו חיטת פלי רק כשהם השתמשו בה כדי להרוג את השומרים. היא הפכה לפיגיונות ולחרבות ולרמחים ולגרזנים… אף נשק לא הצליח לחדור דרכה. הלהבים המוזהבים שלהם התכסו ברסס אדום, ואז הפכו אדומים כליל-"
ריאותיו של הנרי עמדו להתפקע. הוא שאף אוויר שנדמה היה שנשא ריח עז של חיטה ושל דם. "אלוהים, ילדה, את לא צריכה לדבר על זה. אני מצטער."

גרייס הביטה בו, עיניה מרוכזות, בוחנות. "אתה מאמין לי. רוב האנשים חושבים שאני משקרת, שהקוצרים הם אגדת ילדים."

עיניה עוררו בהנרי אי נוחות, והוא השפיל את מבטו. "ראיתי אותם פעם אחת, ביורקשייר. מזמן, הרבה לפני שנולדת."
גרייס התאימה את צעדיה החרישיים לצעדיו. הוא הביט בכפות רגליה היחפות שלא השאירו כמעט עקבות בשדה החרוש. גם הרגליים שלו ושל אדוארד היו יחפות, באותו יום, ואפילו קטנות משלה. ספינת האוויר הופיעה במרחק בשמיים הכחולים, זהובה ונוצצת. אדוארד חשב שיש לה צבע משונה מאוד, והנרי צחק עליו ואמר לו שכל הספינות נראות כך, למרות שידע שהוא טועה. אחר כך הגיעה הסופה, בבת אחת, והקיפה אותם. הוא לא ראה דבר. הוא צעק את שמו של אדוארד, אבל לא היתה כל תשובה. כשהסופה התפזרה, הנרי היה לבדו. הוא רץ בעקבות ספינת האוויר המתרחקת עד שנעלמה באופק, צורח שישיבו את אדוארד, שיקחו אותו במקומו. אבל הם תמיד העדיפו את הילדים הקטנים יותר.

"בגלל זה ידעת שהם חטפו אותי," גרייס אמרה. "את מי הם לקחו ממך?"

הנרי רצה לענות, אבל שפתיו סירבו לנוע. השוטרים הביאו את גופתו של אדוארד אחרי כמה שבועות. מפרקתו היתה שבורה. הם מצאו אותו בנהר. קפץ מספינת האוויר, ככל הנראה. אמיץ דיו או נואש דיו כדי להבין שזו היתה הדרך היחידה לחמוק מהקוצרים.

הוריו של הנרי לא הרשו לו להביט. אבל הוא הכיר את ההבעה שעל פניה של גרייס. גם אמו נשאה אותה על פניה, עד יום מותה. הבעתו של אדם שהקוצרים נגעו בחייו והכתימו אותם לנצח.

"ובכל זאת," אמרה גרייס. "אתה זורע את החיטה שלהם."

"היא לא שלהם," אמר הנרי. "חיטת הפלי אינה ראויה לשימוש הנורא שהם עושים בה. אם הייתי יודע לעבד אותה כפי שהם מעבדים-"

"הם לא בדיוק עיבדו אותה," אמרה גרייס. "לא כמוך."

"לא, בוודאי שלא." הנרי חיכך את רקותיו. הוא היה רק חקלאי. אנשים חכמים ממנו, טובי המוחות בשירות הוד מלכותה לא הצליחו לפענח את הסוד. בעודו מהרהר בכך, מבטו נדד לעבר גרייס, ונדמה היה כאילו כל מחשבותיו מתאספות כמו אלומות חיטה לתובנה אחת ויחידה.

"איך נמלטת מהם, גרייס?" שאל בשקט. "את יודעת את סוד עיבוד חיטת הפלי של הקוצרים?"

"לא בדיוק," אמרה גרייס. "וגם לא בדיוק נמלטתי."

הנרי חש צמרמורת חולפת בעורו, למרות כובד החום. "למה את מתכוונת?"

"זה לא משנה," אמרה גרייס. "הם כבר לא מחללים את חיטת הפלי."

הצמרמורת התפשטה, מקפיאה את עורקיו של הנרי למרות כובד החום באוויר. הוא הביט בגרייס וחשב על אדוארד ועל סופת החיטה שלקחה אותו. "למה את ממשיכה לדבר עליהם בלשון עבר?"

קינמון צהלה, והנרי הרים את ראשו וראה את צ'רלי וג'ורג' עומדים ליד הבקתה, מאכילים אותה בקוביות סוכר. הוא הזעיף את פניו. "הסוכר בשבילכם, לא בשבילה," אמר. "למה אתם לא אוכלים?"

"אנחנו אוכלים," אמר ג'ורג', והרים כמה אניצי חיטה. הנרי הבחין, במורת רוח הולכת וגוברת, בחור קטן בקיר בקתת העבודה שלו. עיבוד חיטת הפלי לקירות היה קשה במיוחד, והנרי ידע שסגירת החור תארך זמן רב. הוא נשם עמוק וניסה לשלוט בכעסו. "כבר אמרתי לכם, ילדים, אי אפשר להכין לחם מהחיטה הזו-"

"אנחנו לא מכינים ממנה לחם," אמרה גרייס. "אנחנו אוכלים אותה כמו שהיא." היא משכה כמה אניצי חיטה מהקיר הקרוב, תחבה אותם לפיה ולעסה. כעסו של הנרי הפך מיד לחרדה. "מה את עושה? את תחלי!" הוא התקרב כדי להוציא מידיה את האלומות, תוהה האם דעתה נשתבשה עליה בשל הרעב, אבל שני הילדים עמדו מולו, חוסמים את דרכו.

צ'רלי חייך. "אנחנו יכולים לקחת את קינמון איתנו, גרייס?"

"מה?" שאל הנרי, נדהם. "לקחת אותה לאן?"

"לא," אמרה גרייס, מתעלמת ממנו. "ניקח איתנו רק את הבקתה."

"יש עוד הרבה חיטה באסם," אמר ג'ורג'.

"הבקתה תספיק," אמרה גרייס. היא סיימה לבלוע את האלומות שבידיה.

"מה?" הנרי שאל שוב. הוא בהה בגרייס, בג'ורג', בצ'רלי. ואז, ההבנה נחה עליו, קרה כמו מי קרח. גרייס אמרה שהיא לא נמלטה. "אתם שייכים להם. אתם הילדים שהקוצרים מגדלים."

גרייס צחקה. "אנחנו לא שייכים לקוצרים." היא הניחה את ידיה סביב כתפיהם של צ'רלי וג'ורג'. "אנחנו הקוצרים."
הנרי המשיך לבהות בה עוד רגע ארוך. "אבל," אמר לבסוף. "אתם רק ילדים."

"כן," ג'ורג' הקטן חשף את שיניו. "זרקנו את כל המבוגרים מעבר לסיפון. גרייס היא הקפטן עכשיו."

הוא התקרב להנרי, ומשך כמה אניצי חיטה מהקיר. אבל אלו לא היו אניצי חיטה בודדים שהתנתקו, אלא הבקתה כולה שקרסה על ראשם. הנרי זעק ונסוג לאחור. אלא שהחיטה לא צנחה. היא התערבלה וריחפה, כאילו נלכדה בסופת ציקלון – כאילו היא עצמה היתה סופת ציקלון, ועטפה אותו ואת הילדים במעטה של זהב. אניצים דקים שרטו את עורו של הנרי, חדים בהרבה מכפי שהיו אמורים להיות. הוא זעק שוב, מגן על פניו, על עיניו, ונזכר בסיפורה של גרייס, בלהבי החיטה-

"זה מספיק, ג'ורג'," אמרה גרייס.

דממה השתררה. הנרי פקח את עיניו וגילה שהסופה הסתיימה בפתאומיות, וחיטת הפלי נחה סביבם על האדמה. גרייס סימנה בידה, ואניצי החיטה החלו להתאגד, מתאספים אל תוך שלוש ערימות גדולות. "הספינה תגיע בקרוב."
"הוא יודע מי אנחנו," אמר ג'ורג'.

"אני לא אספר לאף אחד," אמר הנרי במהירות.

הם התעלמו ממנו. "הוא מוצא חן בעיניי," אמרה גרייס. "הוא הציע לנו אוכל, לא הסגיר אותנו לשוטרים, והוא מגדל חיטה איכותית. החלטתי להשאיר אותו בחיים. קדימה."

ג'ורג' וצ'רלי נאנחו והרימו את ערימות החיטה, שהיו כבדות מכפי שילדים בגודלם היו אמורים להרים. צ'רלי העביר אחת מהן לגרייס. לנגד עיניו ההמומות של הנרי, הערימה התפרקה, נצמדה אל גופה הדק של גרייס, עטפה את שכמותיה. החיטה התעצבה והתייצבה לכדי צורה, וכעבור שניות ספורות היו מחוברות לגבה של גרייס זוג כנפי חיטה ארוכות, חזקות. היא פרשה אותן, והרוח פיזרה את שיערה, את שיערו של הנרי. הוא הביט בה, אילם מרוב תדהמה. אלומות החיטה שהיוו את קירות הבקתה לא עברו את העיבוד והטחינה שנועדו לתת לחיטה יכולות תעופה. וגם לו היו עוברות את התהליך, הנרי ידע שרק בעלי חיים יכלו לשאת את כנפי חיטת הפלי. בני האדם היו מורכבים מדי, מוחם היה שונה מדי, והשימוש בחיטת הפלי על גופם היה מסוכן להחריד-

גרייס פרשה את כנפיה והתרוממה לאוויר. הנרי נאלץ לסוכך על עיניו מהרוח. צ'רלי וג'ורג' כבר המריאו אל השמיים. במרחק, ראה הנרי את ספינת האוויר העצומה שרדפה את סיוטי ילדותו. מוזהבת, עשויה כולה חיטה, היא התקרבה וריחפה מעל השדה שלו. הילדים עפו לעברה. גרייס השתהתה לרגע באוויר, ממש מעל הנרי, והרוח היכתה בפניו. "אתה מבין כעת למה הקוצרים הפסיקו לפגוע באנשים בשנים האחרונות," אמרה. "ולמה חשוב שאנשים ימשיכו לפחד מהם."

הנרי רצה לדבר, להבטיח שוב שלא יאמר דבר, אבל גרונו לא הצליח להפיק שום קול. הוא חש שגרייס ממילא לא ציפתה להבטחות. השמש היתה בגבה, וכשכנפי החיטה שלה נפרשו מאחוריה היא נראתה כמו מלאכית נקם, זוויתית ויפה ומאיימת. "הקציר פסח עליך הפעם, הנרי. ראה בכך סימן להמשיך לחרוש ולזרוע."

היא עפה בעקבות ג'ורג' וצ'רלי, והדביקה אותם במהרה. גוף החיטה העצום של ספינת האוויר נבקע, בלע אותם בתוכו ונסגר מאחוריהם. תוך דקות ספורות גם הספינה עצמה ריחפה הלאה ולא נראתה עוד. הנרי בהה בנקודה שבה נעלמה זמן רב. לאחר מכן, כשאותה הבעה מהורהרת על פניו, התכופף והרים כמה מאניצי החיטה הבודדים שנותרו על הארץ. הוא הביט בהם וחשב על הטבעיות שבה הילדים מוטטו את קירות הבקתה שלו, על הפשטות שבה הצמיחו כנפיים מאותם קירות ממש. הוא חשב על העיבוד הארוך ועל הטחינה הארוכה של חיטת הפלי, תהליכים שהיו מורכבים ומייגעים ושונים לכל אחד משימושיה האפשריים של החיטה.

הוא תחב את אניצי החיטה לפיו. הטעם היה נורא. לשונו עקצצה כאילו ניסה לאכול סרפד, וכשהתעקש והחל ללעוס, תחושת בחילה עזה תקפה אותו. במהרה נאלץ לירוק את החיטה.

הנרי נאנח. הוא היה אדם מעשי מכדי להתעצב על שאיבד דבר-מה שמעולם לא היה לו. אולי היה מבוגר מכדי להצמיח כנפיים בעצמו, אבל החיטה שלו שימשה להצמחת כנפיהם של אחרים, והוא גילה שידיעה זו מילאה אותו בסיפוק. מבטו נדד שוב לנקודה בה נעלמה ספינת החיטה, וחיוך עלה על שפתיו. הוא מגדל חיטה איכותית, גרייס אמרה, והורתה לו להמשיך לחרוש ולזרוע. הם יחזרו יום אחד, הבין הנרי, כדי לאסוף עוד מחיטת הפלי שלו.

הוא חיכה בקוצר רוח לשובם.