כנס עולמות 2016

תחרות הסיפורים

תחרות הסיפורים של כנס "עולמות 2016" הסתיימה והזוכים בה הוכרזו באירוע הסיום של הכנס. השנה היו קרוב לחמישים סיפורים בתחרות וזכינו לקרוא מגוון רחב של נקודות מבט מרתקות על נושא הכנס – מפגשים. קיבלנו סיפורים משלל סוגות ספקולטיביות: היה סיפור ילדים וסיפורים אפלים יותר, היו כאלה שהורכבו מהרבה מפגשים קטנים ואחרים שהיה בהם מפגש אחד שעמד במרכז הסיפור.

הזוכים הם:

אנו מבקשים להודות לשופטות התחרות: ריקה גרציאני-טייכהולץ (יו"ר), הילה בניוביץ'-הופמן והדס משגב, וכמובן לכל המשתתפים ששלחו לנו את סיפוריהם. נתראה בתחרות הבאה.

דבר השופטות

מקום ראשון: "נרקיס" מאת אלה מישנה

סיפור משעשע ושנון, כתוב היטב ומעורר צחוק ומחשבה במידות שוות. העלילה הקולחת הופכת את עולם הדייטים הידוע לשמצה לגלקסיה שלמה של מפגשים מופלאים ומשונים, המעבירים בקריצה ביקורת על חולשות אנושיות ומדגישים את כוחו של ההומור להתגבר על מכשולים ועל בדידות.

מקום שני: "מעבר. קוניטרה." מאת דניאל פידלמן

הסיפור מוביל את הקוראים במסע דרך ישראל החדשה אל המיתוס הקדום של אדמת הארץ, וכורך בכישרון רב בין עולם שבו עדיין רוחשים ופועלים יצורים עתיקים בעלי כוחות פלא, לעולם הרגיל והמוכר של החברה הישראלית בת זמננו. המסר נוקב והשפעת הסיפור ממשיכה להדהד גם זמן רב לאחר הקריאה.

מקום שלישי: "עת קציר" מאת רותם ברוכין

הסיפור מציג עולם כובש ושובה לב, בעל מוזיקה וצבע ומשלו. ראויה לציון במיוחד הקריצה לסיפורים קלאסיים בז'אנר הסטימפאנק, עם טוויסט מיוחד במינו שמחדש על הז'אנר הוותיק. כל האלמנטים בסיפור משתלבים היטב וסוחפים את הקוראים אחריהם לעולם קסום ובלתי רגיל, שנראה טבעי ומשכנע מהרגע הראשון.


 

לקריאת הסיפורים

טוני מוריסון אמרה, "אם יש ספר שאתם רוצים לקרוא אך הוא עוד לא נכתב, עליכם לכתוב אותו בעצמכם". אז הגיע הזמן לנקות את המקלדת מכל מה ששפכתם עליה, לחדד את העיפרון הלעוס ולהחליף את הדיו בעט – כי תחרות הסיפורים של כנס עולמות 2016 יוצאת לדרך, ואתם עומדים להשתתף בה!

תחרות הסיפורים של עולמות מתקיימת בכל שנה בכנס עולמות, והחל מהשנה שעברה הכנס מציע גם פרסים כספיים לשלושת הסיפורים הטובים ביותר. אנו מזמינים את כולם – כותבים מנוסים וכותבים למגירה – לכתוב סיפור קצר של 5,000-2,000 מילים בנושא "מפגשים". על הסיפור להיות כתוב באחד מהז'אנרים הספקולטיביים: פנטזיה, מדע בדיוני וכדומה.

גם השנה יחולקו פרסים כספיים לשלושת המקומות הראשונים:

 • המקום הראשון: 700 שקלים.
 • המקום השני: 400 שקלים.
 • המקום השלישי: 300 שקלים.

כל הסיפורים המשתתפים יעלו לאתר הכנס והזוכים יוכרזו באירוע הסיום החגיגי של הכנס. את הסיפורים יש לשלוח למנהלת התחרות בר פישביין בדואל stories@olamot-con.org.il, עד ליום חמישי, 24 במרץ 2016 בחצות.

שופטות:  ריקה טייכהולץ (יו"ר), הדס משגב והילה בניוביץ'-הופמן.

שימו לב! חובה לקרוא את התקנון בעיון לפני הגשת הסיפור. סיפורים שלא יעמדו בקריטריונים לא יורשו להשתתף בתחרות.

תקנון תחרות הסיפורים של כנס "עולמות 2016"

 1. נושא התחרות הוא "מפגשים". התחרות פתוחה לסיפורי מדע בדיוני ופנטזיה בנושא הזה בלבד.
 2. על הסיפורים להיות כתובים בשפה העברית בלבד.
 3. אורך הסיפורים: 5,000-2,000 מילה על פי ספירת המילים של מעבד התמלילים וורד. סיפור שאורכו יחרוג מגבולות אלה ייפסל. משתמשי "אופן אופיס", שימו לב – מונה המילים במעבד התמלילים הזה מוטה כלפי מעלה – אם הסיפור שלכם קצר יחסית, אנא השתמשו בתוכנה אמינה לצורך ספירת המילים.
 4. אין להגיש יותר מסיפור אחד.
 5. התחרות מוגבלת לסיפורים מקוריים שטרם פורסמו בכל דרך, בדפוס או ברשת, כולל פורומים, בלוגים ואתרים פרטיים.
 6. אין להגיש סיפורים שמבוססים על יצירות מוכרות ("פאנפיקים").
 7. חובה להגיה את הסיפורים לפני ההגשה ולהקפיד על תקינות הסגנון והפיסוק.
 8. את הסיפורים יש לשלוח בדוא"ל למנהלת התחרות במייל stories@olamot-con.org.il. בגוף המכתב יש לציין את שם הסיפור ואת שמו המלא של המחבר. את הסיפור יש לצרף בקובץ וורד או RTF בלבד. בקובץ עצמו אין לציין את שם המחבר.
 9. הנהלת התחרות תבדוק אם הסיפור עומד בקריטריונים של התחרות. מי שכתב סיפור שלא יעמוד בקריטריונים יקבל התראה ויוכל לשלוח את הסיפור מחדש או לשלוח סיפור אחר במקומו, כל עוד לא חלף המועד האחרון למשלוח הסיפורים.
 10. הסיפורים שיעמדו בקריטריונים ויתקבלו לתחרות יפורסמו באתר הכנס.
 11. אפשר להגיש סיפורים עד יום חמישי, 24 במרץ 2016 בחצות. לא תינתן הארכת זמן.
 12. שיטת השיפוט תיקבע על ידי הנהלת התחרות. כל החלטות חבר השופטים הן סופיות ואינן ניתנות לערעור.
 13. השופטים יעריכו את הסיפורים על סמך תוכנם בלבד ולא יידעו את זהות מחבריהם.
 14. פרסים יוענקו לזוכים בשלושת המקומות הראשונים.
 15. השגות בנושא חוקי התחרות, שאלות ובירורים יש לשלוח בדוא"ל למנהלת התחרות במייל stories@olamot-con.org.il.
 16. זכויות היוצרים על הסיפורים תישמרנה למחבריהם. עם זאת, הנהלת הכנס רשאית לפעול לפרסום הסיפורים בבמות מסחריות או שאינן מסחריות, בין שזכו ובין שלא זכו, בלי צורך במתן תמורה נוספת, במשך חצי שנה מתום הכנס. כל פרסום ייעשה אך ורק בהסכמה מראש ובכתב מהמחבר.
 17. בשליחת סיפור לתחרות מביע המחבר הסכמה מלאה לתקנון הזה, על כל סעיפיו.